Dornova metoda

Dornova metoda pro zvířata

11822638_939848376079483_6041728019652521463_n

Původ

Dornova metoda má původ u Dietera Dorna, který  s blokádou zad vyhledal místního sedláka, známého tím, že napravuje záda lidem i zvířatům. Sedlák Dieteru Dornovi od bolesti pomohl a on jej požádal, zda by se od něj mohl učit. Sedlák ale brzy zemřel a Dieter Dorn, který se nestačil naučil od sedláka celé umění, postupně vypracoval metodu, svými žáky pojmenovanou Dornova metoda.
Tato technika je hojně využívána zejména v lidské terapii, ale začala se využívat i u zvířat, v České republice díky certifikované lektorce Andree Dunové, která Dornovu metodu pro zvířata v České republice zavedla a začala vyučovat.
Dornova metoda je velice jemná  manuální technika, která se provádí v dynamice svalového aparátu a navrací kosti, klouby a obratle na své fyziologické místo. To se děje za aktivního pohybu pacienta, čímž se obchází svalová ochrana jednotlivých částí kosterního aparátu.
Dornova metoda je jednoduchá a efektivní možnost, jak nastolit v organismu rovnováhu. Ten však potřebuje čas, aby se s novým vzorcem vyrovnal a začal opět správně pracovat. Tyto změny mohou trvat i několik dní po terapii.

Princip Dornovy metody

Následkem  zranění, nesprávného pohybu, špatného držení těla, nebo růstové vady, dochází k tomu, že klouby jsou špatně usazeny – zpravidla kloubní hlavice je mírně vychýlena ze své fyziologické pozice v kloubní jamce. Pokud se postavení kloubu nenapraví včas, dochází k nesymetrickému opotřebovávání kloubních chrupavek, bolesti a artritickým, nevratným změnám. Velice častou příčinou bolesti zad psů bývá nesprávné postavení obratlů v páteři. Psu se, například díky zdánlivě nezávažnému pádu, nebo nárazu při hře s jinými psy, posune ze své fyziologické polohy obratel. Protože dojde ke kompenzaci oslabeného místa v páteři, svalovým spasmům okolo oslabeného místa a změně pohybového vzorce zvířete, dojde k rotaci více obratlových těl, případně pánve. Nesprávným postavením pánve dochází k vychýlení kyčelních kloubů se své fyziologické osy a dochází k nestejnoměrnému opotřebování kloubních ploch. Tělo pracuje jako jeden celek a vše souvisí se vším. Je běžné, že jedno problematické místo ovlivní další partie těla, a zdánlivě nesouvisející ztuhlost krčního svalstva souvisí s posunem kosti křížové.
Terapeut Dornovy metody vždy pečlivě ošetřuje celé zvíře přesně danou metodikou, každý úkon má své opodstatění a nedodržení postupu výrazně snižuje účinky terapie.
DM je velice vhodná jako preventivní ošetření zdravého psa, pravidelná kontrola a ošetření kosterního aparátu předchází mechanickému poškození a předčasnému opotřebení chrupavek.
Ošetření zvířete trvá přbližně jednu hodinu a je nezbytné po terapii dodržet omezení fyzické zátěže po dobu pěti dní. V této době se organismus vyrovnává se změnami, provedenými v opěrném aparátu a postupně je přijímá.

Pro koho je Dornova metoda vhodná?

  •  pro psy ve sportovní zátěži jako kondiční ošetření
  • preventivní ošetření psa, pravidelná péče o pohybový aparát předchází potížím do budoucna
  • pro psy po úrazech, operacích, jako součást rehabilitační péče

Terapeut před zahájením terapie může vyžadovat kontakt na veterinárního lékaře, v případě, že pes byl a nebo v současné době je léčen, prodělal operační zákrok  a podobně. V těchto případech je spolupráce s veterinárním lékařem nezbytná.

12181884_995533010470104_1052308099_n

That’s why

It has to be explored thoroughly before introducing it

He or she should never try to induce the student to use his

So how affordable-papers.net can you know which article writing software is perfect for you?There are a good deal of different types of essay writing software on the market these days.

or her own views and suggestions for writing the newspaper.

in the kind of an article.

it is extremely important to develop your own resume before starting the application.